Zwrot wadium

Piękne zdjęcie, prawda ? Chciałoby się tam teraz być ???? ale dziś nie o tym, tylko o wadium, które gmina nie oddała wykonawcy po podpisaniu umowy i tak przez kilka miesięcy trzymała na swoim koncie.

Zasady zwrotu wadium:
???? Art. 98.  [Zwrot lub zatrzymanie wadium]

1. Zamawiający zwraca wadium niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia jednej z okoliczności:
1)upływu terminu związania ofertą;
2)zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego;
3)unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, z wyjątkiem sytuacji gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia.

Zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 pzp "Zamawiający zwraca wadium niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia jednej z okoliczności:

1) upływu terminu związania ofertą;

2) zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego (...)". Jednocześnie, zgodnie z art. 97 ust. 5 pzp, "Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pzp".

Jak wyjaśnił Urząd Zamówień Publicznych [w:] "Prawo zamówień publicznych. Komentarz", wyd. II, H. Nowak, M. Winiarz (red.), https://ekomentarzpzp.uzp.gov.pl/prawo-zamowien-publicznych/art-98 - "Zasadą jest, że zamawiający zwraca wadium z urzędu, gdy zawarto umowę w sprawie zamówienia publicznego. Potwierdza to charakter wadium jako warunku uczestnictwa w postępowaniu. Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego jest bowiem równoznaczne z zakończeniem postępowania o udzielenie zamówienia (art. 7 pkt 18 pzp). Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego uzasadnia zatem zwrot wadium wszystkim wykonawcom, łącznie ze zwycięskim wykonawcą. (...) Od tej zasady art. 98 ust. 1 pzp przewiduje dwa odstępstwa. Nawet, gdy zamawiający nie zawarł jeszcze umowy, zwraca wadium z urzędu, jeżeli upłynął termin związania ofertą. Wniesienie wadium zabezpiecza ciążący na wykonawcy obowiązek zawarcia umowy, zatem czas jego wniesienia nie może być dłuższy niż okres związania wykonawcy ofertą".

Powyższe w sposób jednoznaczny wynika z przepisów obecnie obowiązującego pzp. W tym kontekście wymaga podkreślenia przede wszystkim aktualne brzmienie art. 98 ust. 1 pkt 1 pzp, w którym jednoznacznie przesądzono, że przesłanką zwrotu wadium jest m.in. zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz art. 97 ust. 5 pzp, w którym to przepisie wskazano, że wadium utrzymuje się do dnia upływu terminu związania ofertą".

Konkludując, przepis art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy pzp wyraźnie nakazuje zamawiającemu niezwłoczny zwrot wadium, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, dlatego też brak zwrotu wadium wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza i podpisano z nią umowę, stanowi naruszenie powyższego przepisu ustawy pzp.

Zatem zobowiązuje Zamawiającego do zwrotu wadium wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę. Przelew należy wykonać na konto wykonawcy podane w formularzu ofertowym.

Można zauważyć w zachowaniu Zamawiającego elementy zawinionego działania i jak wyżej wskazano, naruszenie przepisu ustawy pzp, i poza odsetkami żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych z Kodeksu Cywilnego.